Yageo FKN7WSJR-91-2R7
FKN7WSJR-91-2R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-2R7
Brief Description
RES 2.7 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-2R7.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-2R7
QUANTITY
FKN7WSJR-91-2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-2R7
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-2R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-2R7
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-2R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-2R7 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-2R7
IC ADC 8BIT MPU COMPAT HS 20PLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUS SR W/CKEY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC FAN/BUFF DIFF 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 3.5MM datasheet.pdf