Yageo FKN7WSJR-91-39R
FKN7WSJR-91-39R picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-39R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-39R.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-39R
QUANTITY
FKN7WSJR-91-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-39R
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-39R
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-39R Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-39R Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-39R
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG BLK 500' datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-100' YELLO datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf