Yageo FKN7WSJR-91-4R7
FKN7WSJR-91-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-4R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-4R7.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-4R7
QUANTITY
FKN7WSJR-91-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-4R7
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-4R7
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-4R7 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-4R7
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK END SECTION-DIRECT MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.26W SOT723 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf