Yageo FKN7WSJR-91-5R6
FKN7WSJR-91-5R6 picture photo
Mfg. Part Number
FKN7WSJR-91-5R6
Brief Description
RES 5.6 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN7WSJR-91-5R6.pdf
Availability of FKN7WSJR-91-5R6
QUANTITY
FKN7WSJR-91-5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN7WSJR-91-5R6
Internal Part NumberEIS-FKN7WSJR-91-5R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN7WSJR-91-5R6
Related LinksFKN7WSJ, FKN7WSJR-91-5R6 Datasheet, Yageo Distributor
FKN7WSJR-91-5R6 Details Description
Related parts for FKN7WSJR-91-5R6
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS STR datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 35POS VERT datasheet.pdf
TERM 400MCM #0 AMPOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' NM MUHFM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf