Littelfuse FLNR015.T
FLNR015.T picture photo
Mfg. Part Number
FLNR015.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE DUAL ELEMENT 15A 250V
Datasheet Download
FLNR015.T.pdf
Availability of FLNR015.T
QUANTITY
FLNR015.T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR015.T
Internal Part NumberEIS-FLNR015.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLNR
Fuse Type*
Voltage - Rated*
Current*
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)