Littelfuse FLSR012.T
FLSR012.T picture photo
Mfg. Part Number
FLSR012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 12A 600V
Datasheet Download
FLSR012.T.pdf
Availability of FLSR012.T
QUANTITY
FLSR012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR012.T
Internal Part NumberEIS-FLSR012.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current12A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR012.T
Related LinksFLSR, FLSR012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR012.T Details Description
Related parts for FLSR012.T
POLYSWITCH STRAP 3.50A HOLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 2VIN/3V 10MSOP datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 22-16AWG P-G datasheet.pdf
CAP MICA 55PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 6W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
GROUND-REFERENCE MODULE 10VDC datasheet.pdf
LED COB CXB1830 5700K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf