Littelfuse FLSR02.5T
FLSR02.5T picture photo
Mfg. Part Number
FLSR02.5T
Brief Description
FUSE 2.5A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR02.5T.pdf
Availability of FLSR02.5T
QUANTITY
FLSR02.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR02.5T
Internal Part NumberEIS-FLSR02.5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current2.5A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR02.5T
Related LinksFLSR, FLSR02.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR02.5T Details Description
Related parts for FLSR02.5T
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 470UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 49MM datasheet.pdf
TRANSPORT VC7400 TUNNELS datasheet.pdf
433MHZ ASK/OOK SUPER-HETERODYNE datasheet.pdf