Littelfuse FLSR05.6T
FLSR05.6T picture photo
Mfg. Part Number
FLSR05.6T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 5.6A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR05.6T.pdf
Availability of FLSR05.6T
QUANTITY
FLSR05.6T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR05.6T
Internal Part NumberEIS-FLSR05.6T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current5.6A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR05.6T
Related LinksFLSR, FLSR05.6T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR05.6T Details Description
Related parts for FLSR05.6T
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT NICAD D SIZE R TYPE W/TAB datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ACT-LO 10.5A 8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf