Littelfuse FLSR17.5T
FLSR17.5T picture photo
Mfg. Part Number
FLSR17.5T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 17.5A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR17.5T.pdf
Availability of FLSR17.5T
QUANTITY
FLSR17.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR17.5T
Internal Part NumberEIS-FLSR17.5T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current17.5A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR17.5T
Related LinksFLSR, FLSR17.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR17.5T Details Description
Related parts for FLSR17.5T
CONN FFC RCPT HSG 15POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 9POS 2MM datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR DUAL 8USOP datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 25POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC3287-24YML datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf