Littelfuse FLSR17.5T
FLSR17.5T picture photo
Mfg. Part Number
FLSR17.5T
Brief Description
FUSE 17.5A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR17.5T.pdf
Availability of FLSR17.5T
QUANTITY
FLSR17.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR17.5T
Internal Part NumberEIS-FLSR17.5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current17.5A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR17.5T
Related LinksFLSR, FLSR17.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR17.5T Details Description
Related parts for FLSR17.5T
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MSR20K datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.3A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 240POS 15ROWS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO D-CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf