Littelfuse FLSR250.XXID
FLSR250.XXID picture photo
Mfg. Part Number
FLSR250.XXID
Brief Description
FUSE 250A 600V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLSR250.XXID.pdf
Availability of FLSR250.XXID
QUANTITY
FLSR250.XXID Order Process
Ship out your order
Specifications of FLSR250.XXID
Internal Part NumberEIS-FLSR250.XXID
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current250A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.594" Dia x 11.626" L (65.90mm x 295.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLSR250.XXID
Related LinksFLSR25, FLSR250.XXID Datasheet, Littelfuse Distributor
FLSR250.XXID Details Description
Related parts for FLSR250.XXID
CONN HEADER .200 R/A W/REV POLAR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
MOD ADSL SPLIT FLTR BT-SIN-346LP datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
120 MODII HORZ DR OE 100/115 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf