Cypress Semiconductor FM24CL16B-GTR
FM24CL16B-GTR picture photo
Mfg. Part Number
FM24CL16B-GTR
Brief Description
IC FRAM 16KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM24CL16B-GTR.pdf
Availability of FM24CL16B-GTR
QUANTITY
FM24CL16B-GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of FM24CL16B-GTR
Internal Part NumberEIS-FM24CL16B-GTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesF-RAM for Smart E Meters
NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
F-RAM for Automotive Infotainment
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Featured ProductSerial F-RAM Nonvolatile Memory
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Passivation Layer 22/Mar/2014
Qualification Wafer Facility 27/Mar/2014
PCN OtherMSL Standardization 15/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesF-RAM™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.65 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM24CL16B-GTR
Related LinksFM24CL, FM24CL16B-GTR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM24CL16B-GTR Details Description
Related parts for FM24CL16B-GTR
IC AMP VIDEO QUAD 270MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 2MOD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf