Cypress Semiconductor FM25C160B-GA
FM25C160B-GA picture photo
Mfg. Part Number
FM25C160B-GA
Brief Description
IC FRAM 16KBIT 15MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM25C160B-GA.pdf
Availability of FM25C160B-GA
QUANTITY
FM25C160B-GA Order Process
Ship out your order
Specifications of FM25C160B-GA
Internal Part NumberEIS-FM25C160B-GA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesF-RAM for Smart E Meters
NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
F-RAM for Automotive Infotainment
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Featured ProductSerial F-RAM Nonvolatile Memory
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Passivation Layer 22/Mar/2014
Qualification Wafer Facility 27/Mar/2014
PCN OtherMSL Standardization 15/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package194
SeriesF-RAM™
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size16K (2K x 8)
Speed15MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM25C160B-GA
Related LinksFM25C1, FM25C160B-GA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM25C160B-GA Details Description
Related parts for FM25C160B-GA
IC SWITCH DUAL 1X1 8DSBGA datasheet.pdf
POLYSWITCH 33V 1.5A SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M5 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf