Cypress Semiconductor FM25H20-G
FM25H20-G picture photo
Mfg. Part Number
FM25H20-G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM25H20-G.pdf
Availability of FM25H20-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FM25H20-G Order Process
Ship out your order
Specifications of FM25H20-G
Internal Part NumberEIS-FM25H20-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesF-RAM for Smart E Meters
NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
F-RAM for Automotive Infotainment
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Featured ProductSerial F-RAM Nonvolatile Memory
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Sep/2014
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package94
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesF-RAM™
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size2M (256K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM25H20-G
Related LinksFM25, FM25H20-G Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM25H20-G Details Description
Related parts for FM25H20-G
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 105VWM 187VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 100 FT BU datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
10000UF 63V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf