Cypress Semiconductor FM25H20-G
FM25H20-G picture photo
Mfg. Part Number
FM25H20-G
Brief Description
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM25H20-G.pdf
Availability of FM25H20-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FM25H20-G Order Process
Ship out your order
Specifications of FM25H20-G
Internal Part NumberEIS-FM25H20-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesF-RAM for Smart E Meters
NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
F-RAM for Automotive Infotainment
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Featured ProductSerial F-RAM Nonvolatile Memory
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Sep/2014
Standard Package94
SeriesF-RAM™
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size2M (256K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM25H20-G
Related LinksFM25, FM25H20-G Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM25H20-G Details Description
Related parts for FM25H20-G
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SSOP datasheet.pdf
SSD 320GB SCSI datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 6DFN datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A SMB datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=50CM Y-TYPE datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf