Sullins Connector Solutions FMC22DRYN-S93
FMC22DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
FMC22DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
FMC22DRYN-S93.pdf
Availability of FMC22DRYN-S93
QUANTITY
FMC22DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC22DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-FMC22DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC22DRYN-S93
Related LinksFMC22D, FMC22DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC22DRYN-S93 Details Description
Related parts for FMC22DRYN-S93
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 115 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 5% 400VDC datasheet.pdf