Sullins Connector Solutions FMC25DRYN-S93
FMC25DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
FMC25DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
FMC25DRYN-S93.pdf
Availability of FMC25DRYN-S93
QUANTITY
FMC25DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC25DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-FMC25DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC25DRYN-S93
Related LinksFMC25D, FMC25DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC25DRYN-S93 Details Description
Related parts for FMC25DRYN-S93
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 5MFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
CONN CAP 6POS UNIV-M-N-L BROWN datasheet.pdf
GDT 470V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf