Sullins Connector Solutions FMC25DRYN-S93
FMC25DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
FMC25DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
FMC25DRYN-S93.pdf
Availability of FMC25DRYN-S93
QUANTITY
FMC25DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC25DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-FMC25DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC25DRYN-S93
Related LinksFMC25D, FMC25DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC25DRYN-S93 Details Description
Related parts for FMC25DRYN-S93
FILTER LINE 2MH 2A HORIZONTAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 SMD datasheet.pdf
PHOTO COLOR MARK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf