Sullins Connector Solutions FMC26DREF-S13
FMC26DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMC26DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND
Datasheet Download
FMC26DREF-S13.pdf
Availability of FMC26DREF-S13
QUANTITY
FMC26DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC26DREF-S13
Internal Part NumberEIS-FMC26DREF-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC26DREF-S13
Related LinksFMC26D, FMC26DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC26DREF-S13 Details Description
Related parts for FMC26DREF-S13
CONN RING 16-22 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONTACT RECEPTACLE FOR STYLE M datasheet.pdf
HARDWARE FMC-VIDEO DAUGHTER CARD datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 10 I/O 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf