Sullins Connector Solutions FMC28DREI-S13
FMC28DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMC28DREI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
FMC28DREI-S13.pdf
Availability of FMC28DREI-S13
QUANTITY
FMC28DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC28DREI-S13
Internal Part NumberEIS-FMC28DREI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC28DREI-S13
Related LinksFMC28D, FMC28DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC28DREI-S13 Details Description
Related parts for FMC28DREI-S13
RES 820 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 7P-23POS OPEN FRM datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 5% 100V 2220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf