Sullins Connector Solutions FMC40DRXS
FMC40DRXS picture photo
Mfg. Part Number
FMC40DRXS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
FMC40DRXS.pdf
Availability of FMC40DRXS
QUANTITY
FMC40DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC40DRXS
Internal Part NumberEIS-FMC40DRXS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC40DRXS
Related LinksFMC4, FMC40DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC40DRXS Details Description
Related parts for FMC40DRXS
IC DIGITAL POT 50K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 5KW 400V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.2A datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 10A datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 0.6MM X 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf