Sullins Connector Solutions FMC40DRYI-S13
FMC40DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMC40DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND
Datasheet Download
FMC40DRYI-S13.pdf
Availability of FMC40DRYI-S13
QUANTITY
FMC40DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC40DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-FMC40DRYI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC40DRYI-S13
Related LinksFMC40D, FMC40DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC40DRYI-S13 Details Description
Related parts for FMC40DRYI-S13
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 8A 133-LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE 15COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HOOD TOP TRIPLE SZ24B PG16 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf