Sullins Connector Solutions FMC43DREI
FMC43DREI picture photo
Mfg. Part Number
FMC43DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC43DREI.pdf
Availability of FMC43DREI
QUANTITY
FMC43DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC43DREI
Internal Part NumberEIS-FMC43DREI
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC43DREI
Related LinksFMC4, FMC43DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC43DREI Details Description
Related parts for FMC43DREI
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 56POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 475MA 360 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf