Sullins Connector Solutions FMC60DREI-S734
FMC60DREI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
FMC60DREI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC60DREI-S734.pdf
Availability of FMC60DREI-S734
QUANTITY
FMC60DREI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC60DREI-S734
Internal Part NumberEIS-FMC60DREI-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC60DREI-S734
Related LinksFMC60DR, FMC60DREI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC60DREI-S734 Details Description
Related parts for FMC60DREI-S734
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 256-TAP NV 8-TDFN datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
PORTABLE GFCI 20AMP DUPLX datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CONN SOCKET 36 POS METRIMATE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 220A POWERFLAT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 60A TO-247 datasheet.pdf