Sullins Connector Solutions FMM10DREH
FMM10DREH picture photo
Mfg. Part Number
FMM10DREH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
FMM10DREH.pdf
Availability of FMM10DREH
QUANTITY
FMM10DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM10DREH
Internal Part NumberEIS-FMM10DREH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM10DREH
Related LinksFMM1, FMM10DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM10DREH Details Description
Related parts for FMM10DREH
CONN POWER JACK 2.5MM SMT datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.2GHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-15 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-163MHZ SMI datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf