Sullins Connector Solutions FMM10DSEI-S13
FMM10DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FMM10DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
FMM10DSEI-S13.pdf
Availability of FMM10DSEI-S13
QUANTITY
FMM10DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM10DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-FMM10DSEI-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM10DSEI-S13
Related LinksFMM10D, FMM10DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM10DSEI-S13 Details Description
Related parts for FMM10DSEI-S13
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
CONN HOLDER 22POS PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS CRIMP W/ LOK datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf