Sullins Connector Solutions FMM25DRES
FMM25DRES picture photo
Mfg. Part Number
FMM25DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
FMM25DRES.pdf
Availability of FMM25DRES
QUANTITY
FMM25DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM25DRES
Internal Part NumberEIS-FMM25DRES
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM25DRES
Related LinksFMM2, FMM25DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM25DRES Details Description
Related parts for FMM25DRES
IC INVERTER HEX HS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 30W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf