Yageo FMP100JR-52-22K
FMP100JR-52-22K picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-22K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-22K.pdf
Availability of FMP100JR-52-22K
QUANTITY
FMP100JR-52-22K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-22K
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-22K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-22K
Related LinksFMP100J, FMP100JR-52-22K Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-22K Details Description
Related parts for FMP100JR-52-22K
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 32TQFN datasheet.pdf
FILTER EMI 5000 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 240VAC datasheet.pdf
CONN DDR4 MINI DIMM 288POS VERT datasheet.pdf