Yageo FMP100JR-52-270K
FMP100JR-52-270K picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-270K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-270K.pdf
Availability of FMP100JR-52-270K
QUANTITY
FMP100JR-52-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-270K
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-270K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-270K
Related LinksFMP100JR, FMP100JR-52-270K Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-270K Details Description
Related parts for FMP100JR-52-270K
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56SSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Bottom Entry datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf