Yageo FMP100JR-52-2K2
FMP100JR-52-2K2 picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-2K2
Brief Description
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-2K2.pdf
Availability of FMP100JR-52-2K2
QUANTITY
FMP100JR-52-2K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-2K2
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-2K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-2K2
Related LinksFMP100J, FMP100JR-52-2K2 Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-2K2 Details Description
Related parts for FMP100JR-52-2K2
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 50' datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INP 14SO datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf