Yageo FMP100JR-52-56K
FMP100JR-52-56K picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-56K
Brief Description
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-56K.pdf
Availability of FMP100JR-52-56K
QUANTITY
FMP100JR-52-56K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-56K
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-56K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-56K
Related LinksFMP100J, FMP100JR-52-56K Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-56K Details Description
Related parts for FMP100JR-52-56K
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FILTER HI CURR 3PHASE 3WIRE 480V datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 30MA SOD80 datasheet.pdf