Yageo FMP200JR-52-0R39
FMP200JR-52-0R39 picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-0R39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.39 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-0R39.pdf
Availability of FMP200JR-52-0R39
QUANTITY
FMP200JR-52-0R39 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-0R39
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-0R39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-0R39
Related LinksFMP200JR, FMP200JR-52-0R39 Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-0R39 Details Description
Related parts for FMP200JR-52-0R39
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DRVR MOSF DUAL 24V HISD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 10W datasheet.pdf