Yageo FMP200JR-52-10R
FMP200JR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-10R
Brief Description
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-10R.pdf
Availability of FMP200JR-52-10R
QUANTITY
FMP200JR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-10R
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-10R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-10R
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-10R Details Description
Related parts for FMP200JR-52-10R
FLEX CABLE - AFF05G/AF05/AFF05G datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
XLATOR DUAL 4BIT 12-UBUMP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 200NH N45 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf