Yageo FMP200JR-52-10R
FMP200JR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-10R.pdf
Availability of FMP200JR-52-10R
QUANTITY
FMP200JR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-10R
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-10R
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-10R Details Description
Related parts for FMP200JR-52-10R
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 200V datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
LP 5.00/04/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf