Yageo FMP200JR-52-180K
FMP200JR-52-180K picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-180K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-180K.pdf
Availability of FMP200JR-52-180K
QUANTITY
FMP200JR-52-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-180K
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-180K
Related LinksFMP200JR, FMP200JR-52-180K Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-180K Details Description
Related parts for FMP200JR-52-180K
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 1.2AH datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 20MA 470 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG21 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf