Yageo FMP200JR-52-180R
FMP200JR-52-180R picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-180R
Brief Description
RES 180 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-180R.pdf
Availability of FMP200JR-52-180R
QUANTITY
FMP200JR-52-180R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-180R
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-180R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-180R
Related LinksFMP200JR, FMP200JR-52-180R Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-180R Details Description
Related parts for FMP200JR-52-180R
RES SMD 45.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28PLCC datasheet.pdf
KIT HANDYLINK 0.8MM B & WTB datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCL30160 datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf