Yageo FMP200JR-52-30K
FMP200JR-52-30K picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-30K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-30K.pdf
Availability of FMP200JR-52-30K
QUANTITY
FMP200JR-52-30K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-30K
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-30K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-30K
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-30K Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-30K Details Description
Related parts for FMP200JR-52-30K
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC CONTRLLR HOT SWAP TRPL 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
BOARD EVAL SMART CARD INTERFACE datasheet.pdf
CONN INSERT HSG STR M23 SOCKET datasheet.pdf
PROGRAMMER ISP INTERFACE datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER B/TYPE datasheet.pdf
MSG 3U RECEPTACLES datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 860MA 420 MOHM datasheet.pdf