Yageo FMP200JR-52-4K7
FMP200JR-52-4K7 picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-4K7
Brief Description
RES 4.7K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-4K7.pdf
Availability of FMP200JR-52-4K7
QUANTITY
FMP200JR-52-4K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-4K7
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-4K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-4K7
Related LinksFMP200J, FMP200JR-52-4K7 Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-4K7 Details Description
Related parts for FMP200JR-52-4K7
LED 7-SEG DISP CC RED RHDP .51" datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 1GHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 12POS REAR MT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V CH 0805 datasheet.pdf