Yageo FMP300FRF73-120K
FMP300FRF73-120K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-120K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-120K.pdf
Availability of FMP300FRF73-120K
QUANTITY
FMP300FRF73-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-120K
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300FRF73-120K
Related LinksFMP300FR, FMP300FRF73-120K Datasheet, Yageo Distributor
FMP300FRF73-120K Details Description
Related parts for FMP300FRF73-120K
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CC 13MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SMT D/R /CAP .38AULF datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 14 POS datasheet.pdf