Yageo FMP300FRF73-15R
FMP300FRF73-15R picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-15R.pdf
Availability of FMP300FRF73-15R
QUANTITY
FMP300FRF73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-15R
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-15R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300FRF73-15R
Related LinksFMP300F, FMP300FRF73-15R Datasheet, Yageo Distributor
FMP300FRF73-15R Details Description
Related parts for FMP300FRF73-15R
TRIMMER 25K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf