Yageo FMP300JR-73-12K
FMP300JR-73-12K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-12K
Brief Description
RES 12K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-12K.pdf
Availability of FMP300JR-73-12K
QUANTITY
FMP300JR-73-12K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-12K
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-12K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-12K
Related LinksFMP300J, FMP300JR-73-12K Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-12K Details Description
Related parts for FMP300JR-73-12K
CONN HEADER 26POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC DUAL RS-232 PORT 48-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-15V 67MA datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 2-50' BLACK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf