Yageo FMP300JR-73-510R
FMP300JR-73-510R picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-510R
Brief Description
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-510R.pdf
Availability of FMP300JR-73-510R
QUANTITY
FMP300JR-73-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-510R
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-510R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-510R
Related LinksFMP300JR, FMP300JR-73-510R Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-510R Details Description
Related parts for FMP300JR-73-510R
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BUZZER 3.70KHZ 3-20VDC 90DB PCB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
192 kHz Stereo DAC with 2 Vrms Line Out IC datasheet.pdf