Yageo FMP4WVJR-73-39K
FMP4WVJR-73-39K picture photo
Mfg. Part Number
FMP4WVJR-73-39K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39K OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP4WVJR-73-39K.pdf
Availability of FMP4WVJR-73-39K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMP4WVJR-73-39K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP4WVJR-73-39K
Internal Part NumberEIS-FMP4WVJR-73-39K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP4WVJR-73-39K
Related LinksFMP4WVJ, FMP4WVJR-73-39K Datasheet, Yageo Distributor
FMP4WVJR-73-39K Details Description
Related parts for FMP4WVJR-73-39K
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf