Yageo FMP4WVJR-73-56R
FMP4WVJR-73-56R picture photo
Mfg. Part Number
FMP4WVJR-73-56R
Brief Description
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP4WVJR-73-56R.pdf
Availability of FMP4WVJR-73-56R
QUANTITY
FMP4WVJR-73-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP4WVJR-73-56R
Internal Part NumberEIS-FMP4WVJR-73-56R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP4WVJR-73-56R
Related LinksFMP4WVJ, FMP4WVJR-73-56R Datasheet, Yageo Distributor
FMP4WVJR-73-56R Details Description
Related parts for FMP4WVJR-73-56R
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
KIT DEMO FOR ADS1192 datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf