Yageo FMP4WVJR-73-56R
FMP4WVJR-73-56R picture photo
Mfg. Part Number
FMP4WVJR-73-56R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP4WVJR-73-56R.pdf
Availability of FMP4WVJR-73-56R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMP4WVJR-73-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP4WVJR-73-56R
Internal Part NumberEIS-FMP4WVJR-73-56R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP4WVJR-73-56R
Related LinksFMP4WVJ, FMP4WVJR-73-56R Datasheet, Yageo Distributor
FMP4WVJR-73-56R Details Description
Related parts for FMP4WVJR-73-56R
FUSE SLO MIDGET 8A 500 VAC datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V ROLLER LEVER datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 13.46MM datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 29MM datasheet.pdf
A4 MH 3KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf