Yageo FMP4WVJR-73-8R2
FMP4WVJR-73-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
FMP4WVJR-73-8R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP4WVJR-73-8R2.pdf
Availability of FMP4WVJR-73-8R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FMP4WVJR-73-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP4WVJR-73-8R2
Internal Part NumberEIS-FMP4WVJR-73-8R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP4WVJR-73-8R2
Related LinksFMP4WVJ, FMP4WVJR-73-8R2 Datasheet, Yageo Distributor
FMP4WVJR-73-8R2 Details Description
Related parts for FMP4WVJR-73-8R2
SENSOR PHOTO AMP FIBEROPTIC PNP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
LED REFLECTOR INTERNAL 5MM RED datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 0.5-1MM M3 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
REV 485CONV W/SD CTRL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 7A 22 MOHM SMD datasheet.pdf