Pericom Semiconductor Corp. FN0100007
FN0100007 picture photo
Mfg. Part Number
FN0100007
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN0100007.pdf
Availability of FN0100007
QUANTITY
FN0100007 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN0100007
Internal Part NumberEIS-FN0100007
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency1MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN0100007
Related LinksFN01, FN0100007 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN0100007 Details Description
Related parts for FN0100007
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 25V 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS VERT .100 datasheet.pdf
IC CLK GEN VDP MULT PIXEL TSOT-6 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 400NH N27 datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 100S ADJ, 24VAC/ datasheet.pdf