Pericom Semiconductor Corp. FN0400061
FN0400061 picture photo
Mfg. Part Number
FN0400061
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN0400061.pdf
Availability of FN0400061
QUANTITY
FN0400061 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN0400061
Internal Part NumberEIS-FN0400061
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)