Pericom Semiconductor Corp. FN0400062
FN0400062 picture photo
Mfg. Part Number
FN0400062
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN0400062.pdf
Availability of FN0400062
QUANTITY
FN0400062 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN0400062
Internal Part NumberEIS-FN0400062
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN0400062
Related LinksFN04, FN0400062 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN0400062 Details Description
Related parts for FN0400062
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
VARISTOR 31V 30A 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 48SSOP datasheet.pdf
DSUB INSERTION-REMOVAL-TOOL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf