Pericom Semiconductor Corp. FN0600011
FN0600011 picture photo
Mfg. Part Number
FN0600011
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 6.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN0600011.pdf
Availability of FN0600011
QUANTITY
FN0600011 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN0600011
Internal Part NumberEIS-FN0600011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN0600011
Related LinksFN06, FN0600011 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN0600011 Details Description
Related parts for FN0600011
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 36POS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf